?

Log in

No account? Create an account

попередня замальовка | наступна замальовка

Стамбул

У понеділок вирушаю до Києва, де тиждень перекладатиму на семінарах для видавців по продукції Adobe, розважатимусь на весельних готельних pj-parties з дівчатками і буду їсти заокеанський екзотичний шоколад (думається мені, що за важливістю події тут розставлена аж ніяк не від найзначнішої до найменш визначної).
А вже в суботу, дасть Бог, лечу в Стамбул - Senturia подарувала мені квитки в обидва боки. Лечу сама, на 3 дні й 4 ночі - місто, кажуть, дивовижно прекрасне, але й такий короткий термін без чоловіка може зіпсувати найкращі враження. Тож з подовженням свого перебування в європейсько-азійській казці я не ризикувала :-).  
Перелік цікавих місць виписала у нотатник заздалегідь, книжки в стилі подорожувальних щоденників про Стамбул уже в кіндлику, з житлом саме намагаюся визначитися і дуже потребую ваших порад: Яку валюту везти? Де її міняти? Де харчуватися? Що робити не варто, а що слід неодмінно спробувати? Як автобусом добиратися з аеропорту до центру? Може, хтось із вас буде там з 2-го по 6-те червня також?
Пригадую, трохи більше року тому я писала схожий пост про Лондон. Відчуття майже такі ж, але таки досвід приносить надію - віриться, що Бог збереже й усе буде добре. Найбільше вже чекаю повернення додому :-).
Фото - з журналу nikoljja

Comments

( 29 штрихів — Домалювати штрих )
moy_compas
May. 26th, 2012 10:49 am (UTC)
Надійко, маю багато що сказати, але це довго.
Ти до мене коли?
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 10:53 am (UTC)
а як тобі ніч із 1-го на 2-ге?
1-го в мене завершуються семінари, я могла би ввечері приїхати, а 2-го з 11.45 тре бути в Борисполі :-) шо скажеш?
moy_compas
May. 26th, 2012 10:57 am (UTC)
підходить, бронюємо:)
і Бориспіль від мене не дуже далеко, і час хороший.
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 10:58 am (UTC)
ооо, дуже дякую тобі, гостинна пані! :-)

скоро я знову побачу помаранчеву кімнатку, помаранчеву кімнатку! *тупцяє нозями з радості*
moy_compas
May. 26th, 2012 11:16 am (UTC)
:))) я теж рада!
atanoissapa
May. 26th, 2012 11:02 am (UTC)
місто чудове, але відразу враховуй, що там всі бажають розвести тебе на гроші, тому треба завжди торгуватись і не вестись, коли на вулицях всякі офіціанти хапають за руки та тикають меню.

а ще коли будеш на набережній, тобі обов*язково запропонують поплавати на катері за 10 лір (50 гривень). Не ведись, бо на паромі можна зробити те саме за 2 ліри (10 гривень!!).

а всяких сувенірів на ринку краще купувати поменше. З того що я купила майже все практично відразу зіпсувалось: чашка тріснула від гарячого, футболка виявилась дірявою, чай - взагалі пити неможна, а чотки порвались. Хіба що кава там нормальна і магнітіки )
atanoissapa
May. 26th, 2012 11:04 am (UTC)
а взагалі одній дівчині стрьомнувато в Стамбулі, всі дуже глазіють. Краще не одягай спідниць, та жодних декольте.
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 11:06 am (UTC)
а довгі спідниці? я наготувала купу довгих спідниць)
atanoissapa
May. 26th, 2012 11:15 am (UTC)
довгі спідниці можна, якщо вони значно нижче колін.
безрукавки теж можна, головне щоб без декольте.
moy_compas
May. 26th, 2012 11:15 am (UTC)
довгі спідниці ок:) мені там взагалі дуже сподобались крамниці "мусульманської моди" - довгі спідниці, широкі джинси як мені подобаються. Але це було в дуже автентичному районі "для місцевих", то ми трохи не знайшли спільної мови і я нічого не купила.
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 11:06 am (UTC)
оо, дякую! розвести на гроші нас усі намагалися в Празі))) неприємний досвід, це да)

про набережну - дуууже дякую! я думала, то шалено дорого, а так можна й щодня робити прогулянки)))

у мене в переліку покупок - кава, турка і шалики))) чи шалики теж не альо?
moy_compas
May. 26th, 2012 11:14 am (UTC)
Шалики - не цікавилась, а каву і турку купила, хороші. Бажано купувати не в туристичних крамничках, а в тих що з фіксованими цінами, або на базарі "для своїх". Хоча на Гранд Базарі все одно не стримуєшся і щось купуєш:) Ну, ще розкажу докладніше:)
atanoissapa
May. 26th, 2012 11:17 am (UTC)
шалики не купувала, але вони там дуже різні, різної цінової категорії та якості. хрєн розберешся.

і дуже-дуже торгуйся. Разів в 5 відразу знижуй запропоновану ціну. Мені якось намагались продати магнітік за 18 лір той, що коштує скрізь 1 ліру )))))) ржала )))
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 04:22 pm (UTC)
))))
dariya_16_05
May. 26th, 2012 11:54 am (UTC)
я тобі по-доброму заздрю - Стамбул прекрасне місто, дуже атмосферне і харизматичне! і нехай сум тобі не зіпсує враження!
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 05:39 pm (UTC)
дякую, Даринко!
moy_compas
May. 26th, 2012 12:00 pm (UTC)
так перейнялася, що настрочила пост, який давно крутився в голові http://moy-compas.livejournal.com/86491.html#cutid1
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 02:02 pm (UTC)
почастіше б так! дуже люблю такі твої розповіді!!!
(Deleted comment)
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 05:45 pm (UTC)
я дуже хотіла залишитися ще на день, щоби побачитися з усіма, за ким скучила, і з усіма, з ким хотілося би познайомитися - але не вдасться цього разу, на жаль...
а з вівторка по п"ятницю включно буду невиїздна з Ірпіні - семінари проходитимуть там, там ми й житимемо...
хоча, усяке може бути - ти могла би мені написати свій номер телефону в приват, будь ласка?
rysika
May. 27th, 2012 12:55 pm (UTC)
Надійко, а в Ірпіні на семінарах ти будеш весь день?
У мене пряма маршутка від дому на Ірпінь є. То можу спробувати приїхати :)
springuish
May. 26th, 2012 01:20 pm (UTC)
Я там не була, нічого не можу тобі порадити, на жаль. Але здається, місто прекрасне, тож бажаю чудової подорожі! Ну і сподіваюсь побачити твої фотовраження потім :)
hudozhnytsya
May. 26th, 2012 05:45 pm (UTC)
дякую дуже!!! старатимуся з тим не затягувати)))
lanfranco
May. 26th, 2012 06:45 pm (UTC)
Насправді у Стамбулі нічого страшного немає. Просто коли туди потрапляєш, треба пройти ніби крізь різні шари води. Перший шар - дійсно всі пристають, чіпляються, ледь не збивають із ніг, кожний знає три слова російською. Але крізь це треба просто пройти, не купувати з рук нічого в перший день і вже на другий ви будете більш-менш розбиратися в цінах та якості. Коли людина, навіть турист слов"янської зовнішности :)) знає, куди він іде і що йому треба, ці всі приставали вже уваги на нього не звертають, це вже не їх клієнт :) Мої особисті помилки: купив з рук російськомовний путівник, виявилось, він написаний такою ніби мовою, що нічого не розбереш. На вулицях повно кіосків, де роблять гранатовий сік, але замовляти треба тільки там, де давлять при тобі, а якщо наливають вже вичавлений, то він розведений водою. Гранатовий сік рекомендую сильно, він смачнючий.

Щодо їжі: треба триматись осторонь "рибних" ресторанів на набережних, це - замануха для туристів, на російськомовних сайтах їх рекламують, але у міжнародних рейтингах їх немає й близько (виняток - коли ти бачиш ще живу спійману рибу та її при тобі підсмажують на грилі). Османська кухня - це в принципі м"ясо і овочі, а не риба. Ми жили близько вулиці Akbiyik, поруч із мечеттю Султанахмет, уся вулиця повна кафе та ресторанів, але, звичайно, дивіться самі по цінах та по бюджету, в принципі, можна харчуватися і в звичайних кафе та koftecisi. Закуска з овочів та кебаб - це найкраще з місцевої кухні. На вулицях скрізь продають гарячий чай у маленьких скляночках та бублики - дуже недорого і годиться для перекуса та поповнення сил. Обов"язково треба сходити чи з"їздити на ринок спецій - спочатку очі розбігаються, але хвилин через 10 ви вже зможете вибрати, що вам треба, та поторгуватися. Головне там не спеції, а солодощі, звичайно :)

Що ще? Усі віруючі турки - абсолютно ввічливі та доброзичливі, у мечеті можна заходити скрізь, із хусткою та без взуття. Місцевий іслам навдивовижу толерантний :) Для мене перлиною усієї поїздки було відвідування "танців дервишів", http://www.hodjapasha.com/sema_ceremony_desc.aspx такого ніде більше не побачиш, квиток коштує, правда, 20 євро, так що рахуйте виходячи із бюджету, але якщо згодитеся, не пошкодуєте :) квитки продаються у турагенціях, яких там повно на кожному кроці, а надто навколо Султанахмета.

Ніби поки все :)

moy_compas
May. 27th, 2012 06:52 am (UTC)
о, я була там само на дервішах, дуже сподобалося!
в рибних ресторанах на набережній не була, але на тій самій набережній "балик екмек" (фаст фуд, седвіч з рибкою) - смакота неймовірна, недорого, всі місцеві беруть.
+ плюсую до гранатового соку.
путівником користувалися англомовним Lonely Planet, не підводив, хоча аж сильно він не потрібний, місто саме підхоплює і несе:)
lanfranco
May. 27th, 2012 08:09 am (UTC)
А ті сендвічі й малися на увазі, коли казав про виняток :) Моя історія була такою: першого дня ввечері ми допленталися до Галатського мосту, а це був березень, холодно, вітер страшенний, а ці фаст-фуди - плавучі та відкриті, на воді, а дуже хотілося тепла й затишку, тим більше з дитиною, тому ризикнули та пішли дивитися ресторани під мостом. В один дали себе завести і там нас почали розводити як лохів :) всучили пляшку вина, гарного, до речі, але за різко завищеною ціною (хто ж знав у перший день). Але коли принесли рибу, яка явно смерділа (моя улюблена барабулька, до речі, яка в нас в Одесі просто смакота), оце вже був капєц. Звичайно, рибу поміняли, але "осадок остался". Того ж вечора врубив інтернет, почав дивитися рейтинг місцевих харчових закладів, звертаючи увагу на відгуки європейців, а насамперед італійців, які знаються на гарній їжі і ніколи не платитимуть зайвого, кілька закладів помітив на мапі, і наступного дня все було добре. До речі, вечеря в отому ресторані під мостом "для лохів" виявилася найдорожчою з усіх наступних, але за якістю - найгіршою... отаке... А якщо на дворі червень, світить сонце, день яскравий, дме легкий вітерець, то "балик екмек" - саме те, що треба для душі :)
lanfranco
May. 26th, 2012 07:00 pm (UTC)
Так, ще забув про обмінники. У самому центрі, на початку вулиці Divan Yolu, по якій ходить швидкісний трамвай, їх кілька. Міняють євро та долари на ліри, комісійних не беруть. Трохи, аби вистачило на транспорт, треба все ж поміняти в аеропорту. Я особисто в аеропорту скористався банкоматом, а потім ходив міняти долари в обмінники :)
andy4everz
May. 26th, 2012 07:50 pm (UTC)
Валюта не суть важлива - в мене навіть гривні брали) чайок там нормальний прикупив, яблучний, смакота. Плюс всякі масажні прикольчики типу мочалок та дертушок можна гарно виторгувати, в нас вони дорогущі.
Про Стамбул заздрю, хотів туди попасти заради мечеті іхньоі найкрутішоі - шестимінаретноі. На жаль, не получилось.
А щодо там всяких поглядів на самотню дівчину не переживай, жандармерія неодноразово перед початком сезону розсилає попередження про норми поведінки на вулицях.
tim_taller15
May. 28th, 2012 09:40 am (UTC)
Доброго дня!

Як добратися з аеропорту до центральної частини міста залежить від того в який з двох аеропортів ви прилітаєте. Якщо в Ататюрка (в європейській частині міста) - то прямо в будівлі аеропорту є зупинка метро. За якихось півгодини, чи може трохи більше, ви можете дістатися до самого центру. Якщо ж ви прибуваєте до Себіха Гёкчен (аеропорт в азійській частині) - то доведеться трохи складніше, але ні в якому разі на сідайте на таксі, бо то нереально дорого. Звідти йдуть декілька автобусів до Кадикьоя - району на березі Босфора звідки паромом за 2 лири і півгодини можна дістатися історичного центру. Автобуси є як рейсові - коштують 2 чи 2 з половиною ліри, так і спеціальні шаттлбіси по 8 лір. І ті і інші йдуть доволі швидко, якщо на дорозі нема заторів.

Розраховуватись в громадському транспорті краще за все спеціальнім проїзним - так званою Істамбулкард. Це така пластикова картка яка коштує близько 15 лір я має певний депозит на рахунку (здається 12 лір) нею можна розраховуватися в будь-якому громадському транспорті, окрім маршруток - долмушів. Картку можна купили біля станції метро, або біля будь-якої автобусної чи трамвайної зупинки. Зазвичай там є спеціальні будки де ці картки також можна і поповнити.

Гроші з собою краще везти в долларах і ні в якому разі не міняти всі одночасно. Обмінників по місту дуже багато, а курс може змінюватися по кілька разів на день. Міняти гроші в Туреччині можно, як в спеціалізованих обмінниках, так на пошті, та в ювелірних крамницях. Пошта бере якійсь відсоток комісії тому краще в них не міняти, а користуватися спецобмінниками, там все чесно і прозоро.

Якщо вас влаштує проживання в хостелі, то їх достатньо багато в самому центрі недалеко від Айя Софії. Ціни там помірні..

Якщо будуть ще якісь запитання - питайте не соромтеся, я минулого року кілька місяців прожив у Стамбулі, тож дещо можу порадити)
( 29 штрихів — Домалювати штрих )